Dan zaštite Dinarida obilježava se 7. listopada. Cilj je ukazati na važnost prirodnog i kulturnog nasljeđa zemalja Dinarskog luka te isprepletenost prirodnog bogatstva i kulturno–povijesnih vrijednosti ovog, po mnogočemu posebnog, prostora.
Ovogodišnji Dan zaštite Dinarida se obilježava pod sloganom #EdukacijaSada i posvećen je važnosti edukacije u zaštićenim područjima kao njihovom bitnom aspektu rada i funkcioniranja.
Edukacija o zaštiti životne sredine predstavlja dugoročan proces koji za cilj ima razvijanje individualne i kolektivne svijesti o očuvanju prirode i zaštićenih područja. S obzirom da smo svjedoci sve češćeg ugrožavanja bioraznolikosti, narušavanja staništa i vrsta, kao i konstantne eksploatacije prirodnih dobara, edukacija o zaštiti prirode predstavlja neophodan segment obrazovanja društva kao cjeline. Nastavnicima često nedostaju ekološka znanja i vještine potrebne za podučavanje u nekim aspektima nastavnog programa koji se bave zaštitom prirode, pa je obrazovna uloga zaštićenih područja posebno značajna u obrazovanju. Edukativni programi su zadnjih desetljeća postali bitno obilježje funkcioniranja zaštićenih područja, a edukacija je postala ključna za održavanje cjelokupnog koncepta zaštićenih područja.
Pored zdravstvenih prednosti, boravak u zaštićenim područjima i učenje o njihovom prirodnom i kulturnom nasljeđu dovodi do pozitivnih promjena ponašanja prema prirodi te pomaže u stjecanju vještina u rješavanju problema, kritičkom razmišljanju i timskom radu.
O prirodi se najbolje uči u prirode. U konceptu upravljanja zaštićenim područjima prepoznato je da su kontinuirano informiranje i edukacija novih generacija najveće jamstvo očuvanja i opstanka vrijednosti takvih područja za buduće generacije.