Svake godine Međunarodni dan bioraznolikosti obilježava se 22. svibnja, a u Hrvatskoj je isti datum posvećen i Danu zaštite prirode. Dan prije, 21. svibnja, posvećen je Ekološkoj mreži Natura 2000.
Međunarodni dan bioraznolikosti obilježava se sa svrhom naglašavanja bioraznolikosti kao globalne vrijednosti od neprocjenjivog značaja za opstanak čovječanstva. Svima nam je cilj očuvati bioraznolikost, održivo koristiti sve njezine komponente te se zalagati za pravednu raspodjelu dobrobiti koje proizlaze iz korištenja genetskih izvora. Ove godine su sve članice UN-a posebno posvećene nastojanjima da se, slijedom dobrih međunarodnih sporazuma, žurno krene u konkretnu akciju obnove i vraćanja bioraznolikosti te izrazitijeg življenja u skladu s prirodom, a sve u svijetlu poziva „Još uvijek nije prekasno!“
Ekološka mreža Natura 2000 najveća je svjetska mreža zaštićenih područja i prostor skladnog suživota ljudi i prirode, kojim se treba upravljati na ekološki i gospodarski održiv način. Europski dan mreže Natura 2000 obilježava se sa svrhom dugoročnog očuvanja najvrjednijih i najugroženijih divljih vrsta i prirodnih stanišnih tipova. Ekološka mreža Natura 2000 osigurava pohranjivanje ogromnih količina ugljika, sprječavanje rizika od poplava, ublažavanje posljedica ekstremnih vremenskih uvjeta, očuvanje oprašivača o kojima ovisi proizvodnja hrane. Najznačajniji dio mreže u Hrvatskoj uključuje krška područja Dinarida, koji su centar endemizma ovog dijela Europe.
U Parku prirode Učka ove datume obilježili smo u subotu, 20. svibnja, u sklopu proslave rođendana Parka te promocije ovog zaštićenog područja na događanju Poslušaj glas prirode!, koji je održan u Zagrebu.
U sklopu obilježavanja 24. rođendana Parka prirode Učka i 2. godišnjice otvorenja Centra za posjetitelje Poklon, organizirana su besplatna stručna vodstva kroz interpretacijski postav, tijekom kojih su posjetiteljima prezentirane značajke i vrijednosti ovog područja, zbog kojih je ono 1999. godine zaštićeno kao park prirode. Učka je po raznolikosti staništa te biljnih i životinjskih vrsta koje na njoj obitavaju jedna od važnih točaka biološke raznolikosti europskog kontinenta, što je prezentirano i na informativno-edukativnom događanju u sklopu projekta “Poslušaj glas prirode! Čuvaj bioraznolikost Hrvatske.”, koje je održano na zagrebačkom Zrinjevcu, u organizaciji Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, s ciljem poticanja pozitivnih promjena stavova i navika stanovništva u cilju zaštite prirode i očuvanja bioraznolikosti.