Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

U utorak, 10. rujna, učenici područnih škola iz Lupoglava i Ičića posjetili su Ornitološki kamp, koji Javna ustanova Park prirode Učka već tradicionalno organizira u suradnji s udrugom BIOM. Cilj kampa je praćenje i istraživanje jesenske selidbe ptica preko područja Parka kroz akcije prstenovanja, ali i edukacija posjetitelja o pticama i njihovim staništima te ostalim biljnim i životinjskim vrstama Parka.

 

Ornitološki kamp na Učki traje od sredine kolovoza do sredine rujna, a ornitolozi-biolozi koji borave na terenu pomoću ornitoloških mreža svakodnevno hvataju i prstenuju ptice. Aktivnosti prstenovanja provode se od zore do 11 sati te od 16 sati do mraka. Uhvaćenim jedinkama određuju se vrsta, spol i starost, prstenuje ih se, mjeri i u najkraćem mogućem vremenu neozlijeđene pušta na slobodu.

 

Kamp je otvoren za sve ljubitelje ptica, bez obzira na prethodno znanje i iskustvo, a kroz program Mreža škola Parka prirode Učka redovno ga posjećuju i učenici lokalnih područnih škola. I ove godine učenici su tako imali priliku steći nova znanja o pticama, njihovim staništima i migracijama, iz blizine vidjeti mnogobrojne ptičje vrste poput crnokape grmuše, zviždaka, plavetne sjenice ili vatroglavog kraljića te upoznati metodu prstenovanja ptica.

 

Ovom prilikom, u sklopu provedbe projekta “Still Water Revival – obnova i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina na Mediteranu“, JU Park prirode Učka nastavio je provoditi i Program čuvara lokvi koji je nastao kako bi doprinio očuvanju lokvi kao važnih mjesta za lokalnu bioraznolikost. Projekt se odvija uz financijsku podršku DIMFE – Donatorske incijative za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu, a u kontekstu provedbe učenici Mreže škola proveli su uzorkovanje vode na lokvi Rovozni kako bi pratili stanje lokve.

 

Ovaj posjet omogućio je učenicima da razviju dublju povezanost s prirodom i postanu svjesniji važnosti zaštite okoliša. Kroz program edukacije Mreža škola, djeca su naučila kako su ptice važan indikator zdravlja ekosustava i prirodne raznolikosti te su pored toga stekli vrijedna znanja o važnosti krških slatkovodnih ekosustava i načinima njihova očuvanja.

Ostale objave

VAŽNE INFORMACIJE – XVI. UČKARSKI SAMANJ

XVI. Učkarski samanj održat će se u nedjelju, 1. rujna 2024. godine na prijevoju Poklon u Parku prirode Učka, u trajanju od 10.00 do 20.00 sati. Učkarski samanj najveći je sajam tradicionalnih proizvoda Istre i Kvarnera. Sajam će i ove godine obuhvatiti izložbeno-prodajni, kulturno-zabavni, ugostiteljski i dječji program.

pročitajte više

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content