U Centru za posjetitelje Poklon, do 3. studenog, možete pogledati izložbu Arheološka istraživanja na Ćićariji (Općina Lanišće), koja je nastala u suradnji Arheološkog muzeja Istre i Državnog arhiva u Rijeci. Autori ove dvojezične izložbe su Tatjana Bradara i Nenad Kuzmanović, a izložba se može pogledati radnim danom od 9 do 17 sati te vikendom od 9 do 18 sati.
Na Ćićariji nije bilo većih arheoloških istraživanja, ali su ona malobrojna ipak donijela podatak da je na ovim prostorima čovjek obitavao još u prapovijesti. Najstarijim lokalitetom smatraju se Lokve, smještene uz cestu koja vodi od Račje Vasi prema Veprincu. Pronađene alatke datiraju se od 7 500 do 6 500 godina prije Krista. Terenskim obilaskom nisu zabilježeni niti primijećeni nalazi iz vremena antike, a koji se spominju u literaturi. Život na Ćićariji u razdoblju srednjeg i novog vijeka, osim materijalnim dokazima, potvrđen je i raznim pisanim dokumentima i kartama. Područje je pripadalo rašporskom feudu, a preko njegovih vrhova protezala se do 1797. godine mletačko-austrijska granica. Prostor Ćićarije imao je i komunikacijsko značenje kao prolaz iz zaleđa prema središnjoj Istri.
Izložbom je predstavljeno 55 poznatih arheoloških lokaliteta i nalazišta koji su dokumentirani na prostoru današnje Općine Lanišće koja se nalazi na Ćićariji. U ovaj popis nisu uvrštena današnja naseljena mjesta.