Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

Otvorene su prijave za 15. međunarodnu baštinsku školu – Petrebišća 2025., koja će se održati od 31. svibnja do 8. lipnja 2025. u srcu Učke, u slikovitom ljetnom selištu Petrebišća. Organizator baštinske škole i ove je godine Udruga Dragodid, uz podršku JU Park prirode Učka i Općine Mošćenička Draga.

Ovo je prilika za studente i mlade profesionalce da kroz praktičan rad i zajednički boravak u prirodi steknu vrijedna znanja o tradicionalnim graditeljskim tehnikama. Tijekom trajanja škole, polazici će naučiti osnove suhozidne gradnje; oblikovanje kamena ručnim alatom; gradnju suhozida “iz nule”; obnovu kamenih krovova; očuvanje suhozidne i drvene infrastrukture seoskog naselja… Osim radionica, program uključuje i predavanja o ruralnom graditeljskom naslijeđu, ekološkoj održivosti i srodnim temama, kao i vođenu planinarsku turu po Parku prirode Učka.

Školu suorganiziraju i u njoj će sudjelovati predstavnici organizacija Boulouki iz Grčke i Dry Stone Walling Association of Ireland iz Irske, koji će podijeliti svoja iskustva i znanja o tradicionalnim graditeljskim tehnikama, ekološkoj održivosti te doprinijeti međunarodnoj razmjeni vještina i pristupa u očuvanju baštine. Škola se ove godine održava u okviru projekta ECHOES – Enhancing Cultural Heritage Skills Across Europe.

 

PETREBIŠĆA

Smješteno iznad Mošćeničke Drage, ovo nekadašnje ljetno naselje pastira danas je važna točka Mitsko-povijesne staze Trebišća-Perun. Od 2010. godine, u suradnji s Općinom Mošćenička Draga, organiziramo ljetne studentske radionice kako bismo znanja o tradicijskim tehnikama gradnje prenijeli novim generacijama.

 

TKO MOŽE SUDJELOVATI?

Program je namijenjen studentima i mladim profesionalcima, a prednost imaju oni iz područja graditeljstva, prostornog planiranja, arhitekture i baštine. Ostali zainteresirani mogu nas posjetiti na jedan ili dva dana (uz prethodnu najavu). Sudionici moraju biti punoljetni.

Kotizacija: 70,00 EUR
Jezik: engleski

 

KAKO SE PRIJAVITI?

Prijave su otvorene do 31. ožujka 2025. (ili do popunjavanja mjesta) na info@dragodid.org

 

Više informacija o sadržaju prijave i onome što vas u kampu očekuje, možete pronaći na web stranici Udruge Dragodid: https://www.dragodid.org/najava-announcing-petrebisca-2025/

 

Ostale objave

Pogledajte kratki film o lokvama: Lokve jučer i danas

Kroz projekt The Still Water Revival, osim što smo se uhvatili u koštac s obnovom lokvi, željeli smo pokazati njihovu važnost za bioraznolikost i istaknuti ključnu ulogu ovih vodenih tijela u očuvanju bioraznolikosti. Tako smo prošle godine, zajedno sa snimateljem Goranom Šafarekom, snimili kratki film ‘’Lokve jučer i danas’’, koji s ponosom predstavljamo.

pročitajte više

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content