Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

Danas, u petak, 21. ožujka, u Parku prirode Učka obilježen je Svjetski dan voda. Javna ustanova Park prirode Učka, pripremila je prigodan program za učenike škola članica Mreže škola iz Lupoglava, Veprinca i Ičića.

Program se održao u Centru za posjetitelje Poklon te na novoj Poučnoj stazi “Stražica – Sapaćica”, čiji je početak u neposrednoj blizini Centra. U programu je sudjelovalo 80-ak učenika, koji su kroz predavanje geologinje i speleologinje Nine Trinajstić, “Voda u podzemlju” naučili nešto o svijetu „ispod naših nogu“. Učenici su otkrili čudesni svijet speleologije: upoznali su stanovnike špilja, naučili kako nastaju sige i koja je razlika između špilje i jame. Zatim su zavirili dublje u svijet krša i podzemnih voda te saznali s kakvim se problemima suočava naše podzemlje: zašto su špilje onečišćene i kako to utječe na izvore pitke vode te što mi možemo učiniti da ih zaštitimo.

Nakon edukativnih predavanja, sudionici su prošetali šumama Ćićarije, gdje su se, kroz stručno vodstvo, upoznali s biljnim i životinjskim vrstama koje nastanjuju planinske pašnjake i bukove šume.

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka, s ciljem podizanja svijesti javnosti i usmjeravanja globalne pozornosti na važnost pitke vode i održivog upravljanja vodnim resursima. Svake godine Svjetski dan voda naglašava po jedan specifičan aspekt vode, a ovogodišnji se obilježava pod motom “Voda za mir” te se i ove godine obilježava putem različitih aktivnosti diljem svijeta. Obilježavanje Svjetskog dana voda predloženo je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine.

Ostale objave

Održana konferencija “Lokve i bunari – tradicionalna baština slatkovodnih ekosustava u kršu”

Dana 11. i 12. ožujka 2025. godine, u Sinju je, u organizaciji udruge Biom i partnera, održana konferencija Lokve i bunari – tradicionalna baština slatkovodnih ekosustava u kršu. Ovaj događaj održan je u sklopu projekta Still Water Revival – Restoring and conserving still water ecosystems of Mediterranean karst mountains, koji se provodio od travnja 2022. do ožujka 2025. godine.

pročitajte više

Nastavlja se akcija “Jeste li ih vidjeli? – proljetnice”

Akcija koju je 2024. godine započeo Zavod za zaštitu okoliša i prirode, pod nazivom “Jeste li ih vidjeli? – proljetnice”, nastavlja se i ove godine. Kako bi se dobili novi podaci, a i uočile promjene u rasprostranjenosti vrsta, akciju je potrebno provodi kroz niz godina, zbog čega vas pozivamo da i ove godine dojavite prve proljetnice u vašoj okolici.

pročitajte više

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content