Veliki dio teritorija Hrvatske čini krški reljef, specifičan porozni teren bogat raznolikim podzemnim oblicima. Većina hrvatskog krškog podzemlja je međutim još uvijek nedovoljno istražena, posebice u smislu organizama koji tu obitavaju. Podaci koji postoje o fauni u podzemlju Učke stari su 11 – 15 godina. U razdoblju od 2006. do 2010. godine je Hrvatsko biospeleološko društvo provelo projekt „Inventarizacija faune i izrada biospeleološkog katastra špilja i jama Parka prirode Učka“, kojim se tada popisala fauna na 84 od ukupno više od 200 speleoloških objekata na Učki.
Sekcija za biospeleologiju Udruge studenata biologije – BIUS trenutno provodi istraživanje s ciljem popisivanja skupina i vrsta beskralježnjaka u odabranim špiljama i jamama na području Parka prirode Učka. Potom će se napraviti komparativna analiza svih istraženih lokaliteta, posebice u odnosu na do sada prikupljene podatke. Također je od iznimne važnosti edukacija i osposobljavanje mladih biospeleologa za budući terenski i laboratorijski rad u provedbi znanstvenih istraživanja.
U sedam dana terenskog rada, na području ili u neposrednoj blizini Parka prirode Učka, biospeleološki je istraživano 11 speleoloških objekata (10 špilja i 1 jama). Ručno je sakupljena kopnena i vodena podzemna fauna. Na svim su lokalitetima mjereni mikroklimatski parametri te su fotografirani ulazi u objekte, unutrašnjost objekata i fauna.
Podaci se prikupljaju fotografiranjem i skupljanjem uzoraka u bočice s alkoholom različitih koncentracija, pošto različite skupine organizama traže drugačiji tip pohrane za kvalitetno očuvanje prikupljenog materijala. Slijedi determinacija uzoraka i statistička obrada podataka. Od prikupljenih će se uzoraka izraditi biospeleološka zbirka koja će biti pohranjena u prostorijama Hrvatskog biospeleološkog društva. Analizirani podaci o vrstama i lokacijama postat će dio arhiva Javne ustanove Park prirode Učka, Hrvatskog biospeleološkog društva i Udruge studenata biologije – BIUS. Novi će podaci vjerujemo omogućiti uvid u dinamiku promjena bioloških zajednica na istraženim lokalitetima te pružiti saznanja o potencijalnom utjecaju čovjeka na živi svijet podzemlja.
Velik problem današnjice predstavlja odlaganje otpada u jame i spilje. Na području Parka prirode Učka prijavljeno je čak 18 objekata u kojima je pronađena veća količina smeća. Odlaganje otpada u podzemlje ne samo da predstavlja veliku ugrozu rijetkih i osjetljivih vrsta koje tu žive, već uvelike doprinosi zagađenju rezervi pitke vode u podzemlju. U tom kontekstu treba naglasiti da glavne zalihe pitke vode u Hrvatskoj čine upravo podzemne vode. Nažalost, mnogi još uvijek nisu svjesni posljedica bacanja smeća u jame i spilje te nastavljaju to činiti s uvjerenjem da nikome ne čine štetu.
Projekt podržava Javna ustanova „Park prirode Učka“, koja problematiku očuvanja, istraživanja i održivog korištenja speleoloških objekata i pripadajućeg živog svijeta na području Parka prirode i pridruženih područja ekološke mreže svrstava u svoje upravljačke prioritete.