Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

U petak, 22. studenog, s početkom u 18 sati, u Centru za posjetitelje Poklon, održat će se četvrto i posljednje predavanje u ovogodišnjem ciklusu “Znanost na Poklon(u)”. Seriju popularno-znanstvenih predavanja zatvorit će novinar, pisac i glazbenik Krešimir Mišak, s predavanjem “Transhumanizam – Pokušaj stapanja tehnologije i čovjeka“.

Računalni razvoj u 21. stoljeću doveo je svijet i čovjeka u situaciju bez presedana u povijesti. Tema našeg vremena je pitanje stapanja stroja i čovjeka. I pitanje tko se zapravo nadograđuje u tom pothvatu. Transhumanizam se reklamira na razne načina – kao način nadvladavanja smrti, povećanja ljudskih potencijala, povećanja sigurnosti i ugode u životu uopće, dok će algoritmi odrađivati brige za čovjeka. No, pitanje je hoće li algoritmi vladati čovjekom ili on njima? A još važnije pitanje koje transhumanizam nameće jest: što je uopće čovjek i što je to svijest…

Krešimir Mišak je novinar koji se bavi graničnim područjima ljudskog znanja, rock-glazbenik i pisac znanstvene fantastike. Poznat je kao urednik i voditelj emisije Na rubu znanosti koja se na Hrvatskoj radioteleviziji prikazuje od 2002. godine, a u tijeku je dvadeset i treća sezona. Također je bio urednik i koscenarist sedmodjelnog znanstveno-popularnog televizijskog serijala Djeca sunca (HRT, 2012). Završio je novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Od 1988. godine radi u Obrazovnom i dječjem programu Hrvatskoga radija, a od listopada 2002. godine na Hrvatskoj televiziji snima emisiju Na rubu znanosti. Pisao je i piše za razne časopise, a 1999. godine počeo je pisati znanstvenu fantastiku. Također je autor knjiga s temama iz graničnih područja znanja, a osim pisanjem, bavio se i uređivanjem knjiga i časopisa. Od 1988. godine aktivno se bavi glazbom. Bio je član rock-sastava Fantomi, Fantomi2, Građani i Virusi, a danas je pjevač i gitarist grupe Hakuna Matata.

 

Ostale objave

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content