U utorak, 10. rujna, učenici područnih škola iz Lupoglava i Ičića posjetili su Ornitološki kamp, koji Javna ustanova Park prirode Učka već tradicionalno organizira u suradnji s udrugom BIOM. Cilj kampa je praćenje i istraživanje jesenske selidbe ptica preko područja Parka kroz akcije prstenovanja, ali i edukacija posjetitelja o pticama i njihovim staništima te ostalim biljnim i životinjskim vrstama Parka.
Ornitološki kamp na Učki traje od sredine kolovoza do sredine rujna, a ornitolozi-biolozi koji borave na terenu pomoću ornitoloških mreža svakodnevno hvataju i prstenuju ptice. Aktivnosti prstenovanja provode se od zore do 11 sati te od 16 sati do mraka. Uhvaćenim jedinkama određuju se vrsta, spol i starost, prstenuje ih se, mjeri i u najkraćem mogućem vremenu neozlijeđene pušta na slobodu.
Kamp je otvoren za sve ljubitelje ptica, bez obzira na prethodno znanje i iskustvo, a kroz program Mreža škola Parka prirode Učka redovno ga posjećuju i učenici lokalnih područnih škola. I ove godine učenici su tako imali priliku steći nova znanja o pticama, njihovim staništima i migracijama, iz blizine vidjeti mnogobrojne ptičje vrste poput crnokape grmuše, zviždaka, plavetne sjenice ili vatroglavog kraljića te upoznati metodu prstenovanja ptica.
Ovom prilikom, u sklopu provedbe projekta “Still Water Revival – obnova i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina na Mediteranu“, JU Park prirode Učka nastavio je provoditi i Program čuvara lokvi koji je nastao kako bi doprinio očuvanju lokvi kao važnih mjesta za lokalnu bioraznolikost. Projekt se odvija uz financijsku podršku DIMFE – Donatorske incijative za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu, a u kontekstu provedbe učenici Mreže škola proveli su uzorkovanje vode na lokvi Rovozni kako bi pratili stanje lokve.
Ovaj posjet omogućio je učenicima da razviju dublju povezanost s prirodom i postanu svjesniji važnosti zaštite okoliša. Kroz program edukacije Mreža škola, djeca su naučila kako su ptice važan indikator zdravlja ekosustava i prirodne raznolikosti te su pored toga stekli vrijedna znanja o važnosti krških slatkovodnih ekosustava i načinima njihova očuvanja.