Projekt Učka 360°
Potpisom Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskog fonda za regionalni razvoj u financijskom razdoblju 2014. – 2020. (referentni broj: KK.06.1.2.01.0004.) u kolovozu 2017. godine i službeno je pokrenut projekt Učka 360°.
Riječ je o projektu Javne ustanove „Park prirode Učka“ i partnera Općine Kršan i Udruge BIOM, kojim su predviđeni izgradnja i opremanje Centra za posjetitelje Poklon, izgradnja i opremanje volonterskih centara u Rovozni, Podmaju i Lovranskoj Dragi te interpretacijskog centra – ekomuzeja u nekadašnjoj školi Šušnjevica. Osim toga, aktivnosti projekta bit će usmjerene i na razvoj inovativnih programa temeljenih na prirodnoj i kulturnoj baštini te unaprjeđenje i proširenje postojećih edukativnih programa Parka prirode Učka.
Projektu Učka 360° dodijeljena su bespovratna sredstava unutar Poziva na dostavu projektnih prijedloga Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode, a u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Predviđeno trajanje Projekta je 45 mjeseci, odnosno do travnja 2021. godine.
Vrijednost Projekta Učka 360°
Ukupna vrijednost Projekta Učka 360° je 49.907.256,75 kuna, od čega su 38.541.982,09 kuna ukupni prihvatljivi troškovi. Projekt sufinanciraju Europska unija s 32.760.684,77 kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 3.449.711,97 kuna, dok su ostatak sredstava osigurali Ministarstvo zaštite okoliša i energetike iz državnog proračuna i partneri.
Ciljevi projekta Učka 360°
Opći cilj projekta je unaprjeđenje sustava posjećivanja i edukacije u Parku prirode Učka u svrhu održivog korištenja prirodne baštine, dok su specifični ciljevi povećanje privlačnosti i raznolikosti sadržaja PP Učka razvojem infrastrukture i programa za posjetitelje, te podizanje razine znanja posjetitelja o Parku prirode Učka kroz unaprjeđenje edukativne komponente.
Uloga partnera u realizaciji projekta Učka 360°
Javna ustanova „Park prirode Učka“ je nositelj i prijavitelj Projekta. Snosit će glavnu ulogu koordinacije svih partnerskih organizacija prilikom implementacije projekta te kasnije u održavanju svih projektnih rezultata integriranog razvojnog programa. Dodatno, Javna ustanova je zadužena za organizaciju redovnih radnih sastanaka, pripremu narativnih i financijskih izvještaja i komplementiranje dokumentacije za javnu nabavu (za svoj dio aktivnosti). Zaključno, Javna ustanova predstavlja operativni alat za provođenje svih projektnih aktivnosti.
Udruga BIOM će tijekom trajanja projekta najviše biti angažirana u aktivnostima vezanima uz razvoj programa volontiranja gdje će zajedno s JU PPU održati edukaciju koordinatora volontera kroz aktivnosti te razviti naplatu sustava volontiranja kao i organizirati i provesti najmanje 4 programa volontiranja godišnje. Također, Udruga je imala značajnu ulogu u osmišljavanju aktivnosti koje se tiču volonterstva u Parku prirode Učka.
Općina Kršan već niz godina, između ostalog, podržava njegovanje i očuvanje prirodne i kulturne baštine te usko surađuje s lokalnom udrugom „Spod Učke“, koja radi na očuvanju, promicanju i prenošenju jezika i tradicije na mlađe naraštaje. Općina će stoga u ovom Projektu biti odgovorna za uspostavu interpretacijskog centra Ekomuzej Vlaški puti Šušnjevica, kao polazne točku atraktivnih tematskih staza koje će posjetitelje voditi kroz bogatu baštinu Parka prirode Učka.
Projektni tim
U okviru provedbe Projekta projektni tim čine slijedeće osobe:
- Voditelj projekta (JU PPU): Andrea Stojaković
- Ovlaštena osoba javnog naručitelja za javnu nabavu (JU PPU): Manuela Baćac
- Administrator (JU PPU): Tea Maljković
- Stručnjak za računovodstvo i financije (JU PPU): Klaudija Koša
- Stručnjak za promidžbu i prezentaciju (JU PPU): Valnea Crnić
- Stručnjak za edukativne programe (JU PPU): Hrvoje Krivošić
- Projektni asistent (BIOM): Tena Miličević
- Projektni asistent (BIOM): Krešimir Mikulić
- Projektni asistent (Općina Kršan): Patricia Zanketić
U sklopu projektnog tima angažirani su vanjski stručnjaci:
- Projektni koordinator: Plavi partner d.o.o., Zagreb
- Stručnjak za javnu nabavu: Nabava d.o.o., Zagreb
- Ovlašteni inženjer građevinarstva: Domagoj Sopta