Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

Park prirode Učka u posljednje je tri godine sudjelovao u provedbi projekta Still Water Revival – Restoring and conserving still water ecosystems of Mediterranean karst mountains / Still Water Revival – obnavljanje i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina u Mediteranu. Cilj ovog značajnog projekta, kojeg je financirala zaklada DIMFE – Donors Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems, bila je obnova slatkovodnih ekosustava na hrvatskim krškim planinama kako bi se podržalo očuvanje bioraznolikosti, ali i ljudske aktivnosti na ovim područjima.

Vodena tijela na krškim planinama većinom su nastajala uslijed ljudske aktivnosti, jer su predstavljala izvor vode za ljude i njihove životinje. Istovremeno, krške lokve su mali slatkovodni ekosustavi koji predstavljaju žarišta bioraznolikosti krških područja, jer pružaju stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Budući da su ovi ekosustavi uvelike ovisni o ljudskom održavanju, dugotrajno zanemarivanje i neadekvatno korištenje doveli su do njihovog gotovo potpunog zapuštanja.

 

U sklopu projekta obnovljeno je pet krških lokvi u Parku prirode Učka, sukladno razvijenim smjernicama i metodologiji obnove. Obnovljene su lokve Rovozna, Gospin dol, lokva na Poučnoj stazi Stražica – Sapaćica, lokva na Koritima te lokva na području Šušnjevice.

 

Posebno vrijedi istaknuti obnovu lokve Rovozna, koja se nalazi na južnim obroncima Učke, iznad mjesta Sveta Jelena, u blizini Moščenićke Drage. Ova lokva je ujedno i najveća na području Parka prirode Učka. Također, predstavlja jedno od ključnih žarišta ornitofaune ovog područja, budući da mnoge vrste ptica, preletnica (selica) i gnjezdarica, upravo na njoj nalaze potrebne izvore vode, hrane i skloništa. Zbog toga se u njezinoj blizini svake godine održava Ornitološki kamp ‘Učka’, tijekom kojeg se prikupljaju vrijedni podaci o pticama koje se pojavljuju na ovom području. Nadalje, složenija obnova lokve, koja je uključivala obnovu suhozidnog elementa uz rub lokve, odnosila se lokaciju Gospin dol, koja predstavlja važno pojilište za divljač. Također, valja istaknuti obnovu lokve na području Šušnjevice, koja je ključan izvor vode za stoku koja pašari na tom dijelu Parka. Ova obnova doprinosi održivosti stočarstva na Učki, što posljedično pomaže u očuvanju drugih ekosustava i staništa, poput travnjaka i pašnjaka.

 

Uz obnovu lokvi, provedene su i druge aktivnosti s ciljem podizanja svijesti javnosti o problemu ugrožene bioraznolikosti, koji proizlazi iz utjecaja krških lokvi na vrste poput vodozemaca i vodenih kukaca, kao i na vrste koje ih koriste kao izvor vode za piće. Također, važno je istaknuti probleme koji nastaju gubitkom lokvi za malobrojne preostale planinske stočare, koji njihovim nestankom gube važne izvore vode. Zbog toga je pokrenut Program čuvara lokvi, a u Parku prirode Učka čuvari lokvi postali su učenici triju lokalnih područnih škola iz Veprinca, Ičića i Lupoglava. Odabrani su upravo kako bi novim generacijama prenijeli spoznaje o važnosti ovog ekosustava i bioraznolikosti općenito. U sklopu ovog programa organizirana su dva posjeta lokvi Rovozna, na kojima je sudjelovalo 150 učenika i 16 učitelja. Tijekom ovih posjeta, učenici su imali priliku upoznati se s živim svijetom lokve, ali i aktivno sudjelovati u praćenju stanja lokve tijekom različitih godišnjih doba.

 

Nadalje, u okviru ovog projekta izrađeni su i bitni strateški dokumenti, koji će javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim područjima pomoći u daljnjem radu u ovom segmentu zaštite, a tu svakako vrijedi istaknuti Plan upravljanja malim slatkovodnim ekosustavima Parka prirode Učka, Priručnik za očuvanje lokvi te Smjernice za obnovu lokvi i bunara.

 

Projekt Still Water Revival, ukupno je vrijedan gotovo 650.000 EUR, a nositelj je bila Udruga Biom, uz partnere: PP Učka, Udruga 4 Grada Dragodid, Hrvatske šume, NP Sjeverni Velebit i PP Biokovo.

 

Uspješnim završetkom još jednog projekta usmjerenog na očuvanje bioraznolikosti Učke i Ćićarije, Javna ustanova Park prirode Učka učinila je korak naprijed u provedbi aktivnosti koje za cilj imaju sveobuhvatnu zaštitu ovog područja, usmjeravajući se na različite segmente zaštite, različite ekosustave i u konačnici vrste koje zbog raznih faktora postaju ugrožene i njihova se prisutnost na ovom području u dugoročnom smislu dovodi u pitanje. Kao što je spomenuto, ovim projektom obnovljeno je pet lokvi koje nisu važne samo kao žarišta bioraznolikosti, već i za opstanak ljudske djelatnosti u planinskim područjima.

 

Ostale objave

[POZIV NA PREDAVANJE] Program gospodarenja gospodarskom jedinicom „Mala Učka“ s planom upravljanja područjem ekološke mreže

Obavještavamo sve šumoposjednike i zainteresirane građane da će se dana 15. travnja 2025. s početkom u 11:00 sati, na adresi Poklon 8, Vela Učka, u dvorani Centra za posjetitelje Parka prirode Učka, održati uvodno predavanje za Program gospodarenja gospodarskom jedinicom „Mala Učka“ s planom upravljanja područjem ekološke mreže.

pročitajte više

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content
Park prirode Učka
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.