Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

četvrtak, 17. listopada, s početkom u 18 sati, u Centru za posjetitelje Poklon, održat će se drugo predavanje u ciklusu “Znanost na Poklon(u)”. Nakon uspješnog gostovanja Davora Rostuhara, u Park prirode Učka stiže botaničar dr. sc. Boštjan Surina, viši kustos u Prirodoslovnom muzeju Rijeka, koji će održati zanimljivo predavanje “Znamenita flora Liburnijskog krša”.

Složeni topografski, geološki te prošli i sadašnji klimatski uvjeti na području sjevernog Jadrana rezultiraju visokim stupnjem bioraznolikosti. Međutim, glavni razlog za veliku raznolikost biljnog svijeta na Liburnijskom kršu nije samo u bogatstvu vrsta tog područja, već i u velikom broju endemskih vrsta, od kojih su neke ograničene na samo jedno ili nekoliko poznatih lokaliteta s posebnim ekološkim ili geografskim obilježjima. Zato nije iznenađujuće da Liburnijski krš, budući da se nalazi na spoju Alpa i Mediterana, predstavlja jedno od žarišta endemizma u Europi. U tom kontekstu, ne manje od 10 (!)svojti vaskularnih biljaka zaštićenih prema Direktivi o staništima koju su usvojile vlade EU-a, nalaze se na Liburnijskom kršu, što je jedinstven fenomen u Europi. Na predavanju “Znamenita flora Liburnijskog krša”, pobliže ćemo se upoznati s karakterističnim biljnim vrstama ovog područja, specifičnostima njihovih staništa te s izazovima njihove zaštite, kao i s drugim zanimljivim fenomenima koji ovo područje čine posebnim.

Dr. sc. Boštjan Surina je botaničar i sveučilišni profesor, poznat po svom radu u području sistematike, evolucije, filogeografije biljaka te biologije oprašivanja. Njegova istraživanja fokusiraju se na raznolikost biljaka u jugoistočnoj Europi, posebno na području Balkana. Boštjan Surina je viši kustos u Prirodoslovnom muzeju Rijeka. Njegov znanstveni rad uključuje taksonomska i ekololška istraživanja biljnih vrsta, genetske analize i procese specijacije (stvaranja novih vrsta). Poznat je i po doprinosima u proučavanju biljnih zajednica i bioraznolikosti specifičnih za područje Mediterana, a često je angažiran u konzervatorskim projektima koji se bave zaštitom ugroženih i rijetkih biljnih vrsta. Surina je autor mnogih znanstvenih publikacija o flori i vegetaciji Balkana te je autor Fotografskog vodiča kroz floru Učke “Florula Montis Majoris”.

 

 

Ostale objave

Pogledajte kratki film o lokvama: Lokve jučer i danas

Kroz projekt The Still Water Revival, osim što smo se uhvatili u koštac s obnovom lokvi, željeli smo pokazati njihovu važnost za bioraznolikost i istaknuti ključnu ulogu ovih vodenih tijela u očuvanju bioraznolikosti. Tako smo prošle godine, zajedno sa snimateljem Goranom Šafarekom, snimili kratki film ‘’Lokve jučer i danas’’, koji s ponosom predstavljamo.

pročitajte više

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content