Naziv projekta: DinAlpConnect – Transboundary ecological connectivity of Alps and Dinaric Mountains / DinAlpConnect – Prekogranična ekološka povezanost Alpi i Dinarida
Donator: Interreg ADRION
Cilj projekta: Ojačati transnacionalnu i međusektorsku suradnju radi poboljšanja ekološke povezanosti Dinarida i Alpa kako bi se dugoročno osigurala zaštita biološke raznolikosti planinskih područja.
Opis projekta: Glavni fokus projekta je ekološka povezanost, pojam koji obuhvaća nesmetan prijenos gena između populacija i kretanje organizama na širem prostoru. Manjak ekološke povezanosti posljedica je fragmentacije staništa te klimatskih promjena, kao glavnih negativnih utjecaja. Otežano kretanje organizama i populacija u prostoru i vremenu dovodi do dugoročnog gubitka biološke raznolikosti. Za rješavanje problematike ekološke povezanosti potrebna je suradnja brojnih sektora. Jedan od ciljeva projekta DINALPCONNECT upravo je okupiti predstavnike svih važnih sektora i postaviti temelje za bolju ekološku povezanost.
Na području Balkana prisutan je niz barijera koje su djelomično rezultat političke situacije i ekonomskih prilika država prisutnih na tom prostoru, što otežava održavanje ekološke povezanosti Dinarida. Projekt je stoga pokrenut kako bi se omogućila povezanost Dinarida i Alpi te poboljšala ekološka povezanost unutar Dinarida, a samim time i dugoročna zaštita biološke raznolikosti planinskih područja.
Projekt se provodi na dvije razine. Makroregionalna razina obuhvaća aktivnosti povezivanja Dinarida i Alpa, dok prekogranična razina obuhvaća povezivanje pograničnih područja na Dinaridima radi zajedničkog poboljšanja ekološke povezanosti.
Dio planiranih aktivnosti se provodi u četiri pilot regije:
– Natura 2000 Kras – Natura 2000 Učka i Ćićarija (Slovenija – Hrvatska),
– Lovište Tarvisiano – Lovište Triglav/Nacionalni park Triglav (Italija – Slovenija)
– Natura 2000 Lisac – Nacionalni park Una i Općina Drvar (Hrvatska – Bosna i Hercegovina)
– Sjeverni Pindus – selo Frasher, Permet – Vikos (Albanija – Grčka)
Očekuje se da će projekt ojačati sposobnost prekograničnog rješavanja okolišne osjetljivosti, fragmentacije i očuvanja usluga ekosustava u Jadransko-Jonskoj regiji, kroz ključne rezultate:
- Strategija za poboljšanje ekološke povezanosti Dinarida i njihovo povezivanje s Alpama;
- Izrada akcijskih planova pilot regije za promicanje ekološke povezanosti na prekograničnoj razini;
- Uspostava mreže prekograničnih pilot regija.
Nositelj projekta: Poljoprivredni institut Slovenije
Partneri na projektu: Udruga BIOM, Slovenska šumarska služba, Regionalni park prirode Julijske predalpe, Europska akademija u Bozenu, Javna ustanova Natura Jadera, Centar za energiju, okoliš i resurse u Sarajevu, Udruga Dinarica, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, Development solutions associates Tirana, Agronomski fakultet u Ateni
Vremensko trajanje projekta: 1.3.2020. – 31.8.2022. (30 mjeseci)
Financijska vrijednost projekta: 1.620.972,00 EUR
Aktivnosti
[IZVJEŠTAJ] Održan Info dan DINAPLCONNECT projekta
U petak 10. veljače 2023. od 10 do 13 sati, u Centru za posjetitelje Poklon u Parku prirode Učka,...
[DINALPCONNECT] Volonteri sudjelovali u seobi ovaca s Učke
U sklopu projekta DinAlpConnect, volonteri Udruge BIOM i Parka prirode Učka, aktivno su se, u utorak, 15. studenog, uključili u seobu stada ovaca s planine. S učkarskim pastirima, uputili su se iz sela Mala Učka prema prenoćištu u Potpićnu, odakle su pastiri sljedeći dan nastavili put prema zimištu na jugu istarskog poluotoka.