DOBRO DOŠLI NA VIRTUALNU IZLOŽBU “UČKA 360° – STARA PLANINA U NOVOM RUHU”!!!
Novo ruho Parka prirode Učka, realizirano kroz projekt Učka 360°, predstavlja uspješnu priču i primjer dobre prakse koji pokazuje kako je iskorištavanjem financiranja iz fondova Europske unije moguće dostići cilj i materijalizirati ideju koja doprinosi dobrobiti društva stvaranjem dodatne vrijednosti. Od prvih ideja je prošlo više od 15 godina, a u međuvremenu su se kontinuiranim radom postavljali svi preduvjeti za provedbu, dok se prava prilika otvorila prijavom na poziv „Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode“ kojom su se osigurala sva potrebna sredstva. Ovu priču od 360 stupnjeva pomogli su napisati brojni suradnici, trenutni i bivši djelatnici Javne ustanove, dva projektna partnera, pripadnici lokalne zajednice i mnoge udruge koje se bave zaštitom prirodnih vrijednosti i promicanjem kulturne baštine i tradicijskog načina života, a rezultati su mnogobrojni. Predivne i voljene planine Učka i Ćićarija, njihov zaštićeni krajolik i vrijednosti, zaista su ovim projektom valorizirane kao atraktivna mjesta očuvane prirodne izvornosti, specifičnih karakteristika, kao stanište mnogih vrsta te dom čovjeku kroz tisućljeća, a sve kroz održive prakse korištenja i posjećivanja koja suvremenom turistu pružaju rekreaciju, opuštanje i edukaciju, a lokalnoj zajednici doprinos društveno-gospodarskom razvoju područja.
U središtu ovog kapitalnog projekta bila je transformacija zgrade starog peradarnika u višenamjenski objekt s interpretacijskim, edukacijskim, turističkim i administrativno-upravnim sadržajima, čime se u cijelosti unaprijedio sustav posjećivanja Parka prirode Učka na spoju dviju županija. Idejni projekt Centra za posjetitelje nastao još 2010. godine danas je pretočen u stvarnost te je Centar, za kojega kažu da je jedan od najljepših u Europi, mjesto gdje posjetitelji mogu dobiti sve osnovne informacije o Parku i krenuti u njegovo istraživanje, čime je dosanjan san i vizija Poklona kao pravog srca Parka. Time je projekt dao javnoj ustanovi koja upravlja zaštićenim područjem veliki poticaj i odskočnu dasku za daljnji rad, a svakom posjetitelju, lokalnom ili iz dalekih krajeva, mogućnost doživljaja cjelokupne vrijednosti ovog područja, čime se doprinosi i povećanju osviještenosti te očuvanju prirode.
Osim izgradnje i opremanja Centra, provedene su i mnoge druge aktivnosti razvoja posjetiteljske infrastrukture poput izgradnje tri volontersko-informacijska centra, uspostavljanja eko-muzeja, razvoja novih edukativnih programa i tematskih sadržaja, obnove turističke signalizacije, tiskanja promotivnih i poučnih materijala, uspostavljanja mrežnog sustava, kao i povećanje kapaciteta javne ustanove. Ono što je u srži projekta svakako je primjerena interpretacija vrijednih prirodnih fenomena, kulturne baštine, održivog načina života na planini, geološke i biološke raznolikosti te bogate povijesti Učke i Ćićarije.
U našoj virtualnoj galeriji pogledajte kako se odvijao proces i kako izgledaju rezultati.
[Za otvaranje galerije, potrebno je kliknuti na fotografiju. Nakon otvaranja galerije, možete listati fotografije.]