Vela draga
Vela draga je predivan kanjon smješten na sjeverozapadnim padinama Učke. Ovaj prirodni fenomen, kojeg su prirodne sile – potresi, vjetrovi, sunce i voda – započele oblikovati još u doba krede (prije 140 milijuna godina), od 1963. godine zaštićen je kao rezervat prirodnog predjela, a od 1998. kao geomorfološki spomenik prirode. Njeni soliterni vapnenački stupovi i stijene idealni su za bavljenje ovom vrstom sporta.
Povijest penjanja
Povijest penjanja u Veloj dragi, jednom od najatraktivnijih penjališa Hrvatske, datira još od davne 1931. godine kada je legendarni talijanski alpinist Emilio Comici u Velikom tornju ispenjao prvi alpinistički smjer. Uslijedila su zatim osvajanja i ostalih tornjeva i stijena od strane talijanskih i hrvatskih alpinista. No, razvoj Vele drage kao modernog penjališta veže se za 1986. godinu kada su riječki penjači započeli sa izradom prvih sportskih smjerova od kojih su mnogi postali ‘klasici’, a penju se i danas.
Položaj stijene
Većina stijena (smjerova) u Veloj Dragi orijentirana je prema jugu, jugo-zapadu, stoga se u Veloj Dragi može penjati tijekom cijele godine.
Najbolji period za penjanje
Najbolji period za penjanje je proljeće. Jesen i zima također su dobri, dok je ljeti ipak prevruće. No, ukoliko ipak odlučite penjati ljeti, preporučujemo rane jutarnje i kasne poslijepodnevne sate kada je sunce nisko, kao i penjanje smjerova u sjeni/hladovini. Voda je obavezna, u velikim količinama.
Karakteristika stijene
Ovisno od sektora, kvaliteta stijene varira od solidne do jako dobre. Skrećemo pažnju na pomalo krušljivu stijenu na počecima nekih smjerova. Stijenu karakteriziraju uglavnom položene i okomite ploče s ljuskama, rupama i policama.
Pristup
Pristup od parkirališta do penjališta traje 15-20 minuta. Za pristup penjalištu i smjerovima koristite postojeće i označene staze. Molimo da se ne krećete van istih.
Broj smjerova i ocjene
Iako smo u našem outdoor vodiču prikazali 67 smjerova, u Veloj dragi ih ima puno više: isti se rijetko penju, upitne su sigurnosti i opremljenosti te kvalitete stijene, stoga ih nismo prikazali.
Ocjene smjerova kreću se od 4a – 7c+
- 4a – 4c: 2 smjera
- 5a – 5c+: 14 smjerova
- 6a – 6c+: 41 smjera
- 7a – 7c+: 8 smjerova
- Projekti: 2 smjera
Imena sektora / broj smjerova
- A – Iznad tunela / 7 smjerova: 6a – 7b+
- B – Okno / 6 smjerova: 6a – 7a
- C – Furija / 5 smjerova: 5a – 6a+
- D – Rukavica / 5 smjerova: 5c – 7a
- E – Gorgona / 13 smjerova: 5a – 7b
- F – Ljubica / 8 smjerova: 4a – 6b
- G – Castello / 4 smjera: 5c – 7b+
- H – Veliki toranj / 10 smjerova: 5a – 7a+
- I – Pored tornja / 5 smjerova: 6a – 6c+
- J – Maslačak / 4 smjera: 6b – 7a+ (2 projekta)
Važne napomene
Izrada smjerova i penjanje zapadno od željezničke pruge STROGO JE ZABRANJENO. Isto je dozvoljeno na stijenama / sektorima prikazanim u vodiču. Za izradu novih smjerova OBAVEZNO kontaktirati JU Park prirode Učka. Također je zabranjeno penjanje na toranj ‘Svijeća’.
Za više informacija potražite Outdoor vodič Parka prirode Učka u prodaji u Centru za posjetitelje na Poklonu.