Javna ustanova Park prirode Učka
Liganj 42
51415 Lovran
Hrvatska

U Centru za posjetitelje Poklon, do 3. studenog, možete pogledati izložbu Arheološka istraživanja na Ćićariji (Općina Lanišće), koja je nastala u suradnji Arheološkog muzeja Istre i Državnog arhiva u Rijeci. Autori ove dvojezične izložbe su Tatjana Bradara i Nenad Kuzmanović, a izložba se može pogledati radnim danom od 9 do 17 sati te vikendom od 9 do 18 sati.

 

Na Ćićariji nije bilo većih arheoloških istraživanja, ali su ona malobrojna ipak donijela podatak da je na ovim prostorima čovjek obitavao još u prapovijesti.  Najstarijim lokalitetom smatraju se Lokve, smještene uz cestu koja vodi od Račje Vasi prema Veprincu. Pronađene alatke datiraju se od 7 500 do 6 500 godina prije Krista. Terenskim obilaskom nisu zabilježeni niti primijećeni nalazi iz vremena antike, a koji se spominju u literaturi.  Život na Ćićariji u razdoblju srednjeg i novog vijeka, osim materijalnim dokazima, potvrđen je i raznim pisanim dokumentima i kartama. Područje je pripadalo rašporskom feudu, a preko njegovih vrhova protezala se do 1797. godine mletačko-austrijska granica. Prostor Ćićarije imao je i komunikacijsko značenje kao prolaz iz zaleđa prema središnjoj Istri.

 

Izložbom je predstavljeno 55 poznatih arheoloških lokaliteta i nalazišta koji su dokumentirani na prostoru današnje Općine Lanišće koja se nalazi na Ćićariji. U ovaj popis nisu uvrštena današnja naseljena mjesta.

Ostale objave

Jeste li znali?

Hranilište za supove

…da bjeloglavi supovi, inače ugrožena vrsta ptica u Hrvatskoj, često prelijeću Učku u potrazi za hranom? Nekada su se supovi i gnijezdili na Učki, a kako bi se doprinijelo očuvanju sjevernojadranske populacije u Parku je izgrađeno i hranilište, popularno nazvano i „restoran za supove“.

Staza Dvije kule

…da je 2018. godine u Lovranu otvorena šetnica  „Dvije kule“ koja spaja lovransku gradsku kulu na ulazu u stari grad s kulom na vrhu Vojaku? Šetnica ide postojećom planinarskom stazom, a uzduž su postavljene info-tabele o učkarskoj flori i fauni te nekoliko odmorišta.

Rimski sir

…da se na Učki još iz rimskog doba baštini proizvodnja „ukalupljenog“ ovčjeg sira posebnog okusa. Njegova je proizvodnja standardizirana uslijed njene uloge u prehranjivanju rimskih legija, a današnji tvrdi učkarski sir ne razlikuje se puno po recepturi od njegovog antičkog pretka.

Slavenska mitologija

…da je kanjon iznad Mošćeničke Drage prvim slavenski doseljenicima na Kvarner bio prostor njihovih najsvetijih vjerovanja? Lokalna toponimija s nazivima Perun, Babin grob i Voloski kuk svjedoče o staroslavenskom Perunovom kultu.

Himantoglossum adriaticum

...da se u PP Učka, između ostalih 30-ak vrsta orhideja koje tu obitavaju, nalazi i vrsta jadranska kozonoška (Himantoglossum adriaticum)? Ova NATURA2000 vrsta vrlo je zanimljiva zbog neobičnog izgleda cvijeta, prema kojem je i dobila ime - grč. himanto=remen, glossa=jezik.

Žuti mukač

...da je žuti mukač vrsta žabe koja ima specifičan način ponašanja kada se nađe u opasnosti?

Sivi puh

...da je sivi puh mali šumski glodavac koji spava zimski san čak 7 mjeseci, što znači da od svih sisavaca najdulje spava zimski san?

Danje paunče

..da je danje paunče vrsta danjeg leptira koji ulazi u razdoblje hormonalno kontroliranog mirovanja koje se naziva dijapauza?
Skip to content